
Feminist No Borders Summer School u Novom Sadu 2023
28. juna 2023.
Centar za ženske studije na internacionalnoj konferenciji “Anti-Feminist Backlash in the Global South” u Bejrutu
25. jula 2023.Prvi semestar Studija feminizma (SF) 2023. godine, koji je pružao osnovne uvide u feminističku istoriju i teoriju, kao i u feministički aktivizam danas, uspešno je završen. Od aprila do kraja juna, bavili smo se istorijom feminističkih borbi kod nas i u Evropi, strukturnom rodnom nejednakošću i kako je prevazići, reproduktivnim radom u neoliberalnom sistemu, radikalnim kvirom i drugim srodnim temama. Pored osnovnog kursa, u prolećnom semestru u saradnji sa BeFemom organizovan je i dodatni kurs posvećen feminizmu i medijima.
Semestar iza nas bio je prvi semestar obrazovnog programa Centra za ženske studije koji je održan u hibridnom formatu – uživo u Beogradu, i preko streaming platforme. Ideja iza ovakva organizacije bila je omogućiti svima koji žele da prate predavanja i diskusije na našem (BHSC) jeziku, bez obzira na mesto prebivališta.
Program Studija feminizma je dvosemestralni obrazovni program u trajanju od aprila do novembra 2023. godine. Cilj programa jeste premrežavanje teorije i prakse, odnosno feminističkog mišljenja i delovanja. Zbog toga Studije feminizma osim učenja i razgovora, podrazumevaju aktivističko umrežavanje, koje se sprovodi kroz novoosnovani program CŽS-a, Akcija.
U drugom semestru akcenat će biti stavljen na mnoštvenost ovdašnjih feminizama i savezništava sa srodnim progresivnim pokretima. Polaznice i polaznici će imati priliku da se upoznaju sa regionalnim feminističkim pokretom, sa romskim feminizmom, feminističkim odgovorima na krize stanovanja, zdravlja i inflacije, sa međunarodnim feminističkim borbama. Dodatni kurs u ovom semestru biće regionalnog tipa, posvećen jugoslovenskom antifašističkom feminističkom nasleđu i savremenim tendencijama u borbi protiv istorijskog revizionizma.