Od teorije do prakse u Feminističkom pokretu
31. oktobar 2023.Tim Centra u studijskoj poseti Zagrebu
20. novembar 2023.Centar za ženske studije objavio je strip “Tačka ključanja: Ka feminističkoj utopiji” u okviru projekta „Budućnost u učionici Centra za ženske studije“.
Cilj projekta bio je da se približi rad Centra za ženske studije široj zajednici, pre svega dobno mlađoj generaciji, kao i da se kreira most između svega do sada postignutog i naših težnji u budućnosti. Feminističko obrazovanje nam pruža metode za zajedničko delovanje, uči nas solidarnosti koja je jedini način kolektivnog organizovanja i borbe protiv postojećih opresivnih sistema.
Izradi stripa prethodilo je istraživanje koje su sprovele saradnice Centra za ženske studije Ana Krstić i Marijana Stojčić, a ova znanja pomogla su nam u daljem kreiranju sadržaja stripa. Strip je osmišljen u formi feminističkog triptiha koji su napisali dramaturškinja Mina Milošević i dramaturg Borisav Matić. Ilustracije i prelom uradila je umetnica Danica Jevđović.
“Forma stripa nam je pružila mogućnost da nastavimo s razmenom feminističkog obrazovanja uzimajući u obzir sve principe i načela našeg dosadašnjeg i budućeg delovanja upakovanog u nove oblike komunikacije. Iako je prvobitna ideja bila da se kroz strip osvrnemo na prethodnih 30 godina rada Centra i feminističke borbe, na kraju smo se odlučile da kroz formu triptiha prikažemo budućnost – ili jednu od mogućih budućnosti – feminističke borbe koja će se odviti u narednih 30 godina. Odlučile smo se za ovu formu jer se feminizam od svojih početaka nije samo temeljio na kritici istorije, sadašnjeg trenutka i hijerarhijama koje u njima postoje, već i na borbi za bolje sutra u kome će žene i ostale marginalizovane grupe živeti u slobodnijem i „jednakijem” društvu.”
Strip “Tačka ključanja: Ka feminističkoj utopiji” možete preuzeti ovde.
Ovaj strip, kao i ostale stripove koje je Centar za ženske studije izdao u prethodnim godinama možete naći i u našoj kategoriji Multimedija u okviru Virtuelne biblioteke centra.
Strip je kreiran uz podršku Trag fondacije, kao i CiviCatalyst, koja je omogućila uspešnu crowdfunding kampanju.